Alt metin (“Alt özniteliği” olarak da bilinir), Google ve diğer arama motorlarının anlayabileceği bir görselle ilişkilendirilmiş metindir. Bu metin, herhangi bir nedenle görsel yüklenmezse kullanıcının ekranında da görünecektir. Alt metin yalnızca görseli tanımlamakla kalmamalı, aynı zamanda görselin sayfadaki işlevini de tanımlamalıdır. Dolayısıyla, kullanıcıların “şimdi satın al” için tıkladıkları görseller gibi görseller bile alt metin içermelidir.

Alt metin SEO için önemlidir Alt metin, arama motorlarına görselde neyin temsil edildiğini ve görselin komşu metinle nasıl bir ilişki içinde olduğunu anlatır. Arama motorları kullanıcının araması için en iyi eşleşmeyi bulmaya çalışırken, sayfanın doğru bağlamına yerleştirilen görseller için açıklayıcı alt metin, arama motorunun içeriğinize olan “güvenini” artırır. Alt metninizi oluştururken faydalı ve açıklayıcı içerik ekleyin, anahtar kelimeleri uygun şekilde kullanın ve sayfanın içeriğiyle bağlam içinde olduğundan emin olun. Yine de anahtar kelimeleri aşırı kullanmayın! Alt metinde anahtar kelime kullanmak anahtar kelime doldurma olarak adlandırılır ve Google’ın sitenizi spam olarak tanımlamasına neden olabilir. Alt metin hızlı ipuçları: Tamamen dekoratif olmadıkları ve sayfaya bilgi katmadıkları veya sayfa metninde zaten açıklanmadıkları sürece tüm görsellerin alt metni olmalıdır. Metin içeren herhangi bir görselin alt metni, görseldeki metnin tamamını içermelidir. Logolar sadece şirket adı ile tanımlanabilir. “Image of…” veya “Pıcture of…” ifadelerini kullanmayın. Alt metni 150 karakterden az olacak şekilde sınırlandırmaya çalışın. Açıklayıcı ve spesifik olun. Alternatif metin herkes için faydalıdır. Görseller web’de fikirleri aktarmanın en etkili yollarından biridir, bu nedenle her yerde bulunmaları şaşırtıcı değildir. Ancak bu görselleri göremeyen kullanıcılar için alternatif metin eklemek, büyük miktarda bilginin önündeki engelleri kaldırır. Google ve diğer arama motorlarının, algoritmalarını insanların web’de arama yapma ve web’i kullanma biçimiyle uyumlu hale getirme çalışmalarında kullanıcı deneyimini sıralama faktörlerinin bir parçası haline getirmektedir.Görseller, sitenizin daha fazla kullanıcı çekmesine ve onlar oradayken daha iyi bir deneyim sunmasına yardımcı olur.

Görseller tüm web sayfaları için önemli bir kaynaktır. Tüm görselleriniz için iyi bir alt niteliğe sahip olmak, bir sitenin erişilebilirliğini artırır ve ayrıca görsel arama ve web araması için SEO’ya yardımcı olur. Alt metin (alt text veya alt attribute olarak da bilinir) bir görseli doğru bir şekilde tanımlayan metindir. Added to src=”/images/some-image.png” alt=”this is the alt text”>Alt metin, bir sayfa tarayıcıda görüntülendiğinde görüntülenmez ancak görüntü yüklenemediğinde görünür hale gelir. Arama motoru tarayıcıları alt metin değerini okur ve ekran okuyucular bunu, görmeyen kullanıcılara görseli “tanımlamak” için kullanır.

Görsel alt metni neden önemlidir?

Resim yüklenemediğinde alt metin değeri resmin yerine görüntülenir (kullanıcıların düşük bant genişliğine sahip bağlantıları olması durumunda).

Alternatif metin bir sayfanın erişilebilirliğini artırır.

Görme engelli kullanıcılar ve ekran okuyucu kullanıcıları görselin açıklamasını duyabilir. Bu aynı zamanda SEO optimizasyonlu web sitesi tasarımının temel ilkelerinden biridir. Arama motorları, bir görselin ne hakkında olduğunu anlamak için alt metinleri kullanır ve SEO için faydalıdır.

Görsel bir bağlantı olarak kullanılıyorsa, alt metin bağlantı metni olarak kullanılır.

Alt metin SEO için neden önemlidir?

Alt metnin SEO için önemli olmasının birkaç nedeni vardır.Arama motorlarının görselleri anlamasına yardımcı olur.

Görsellerinize alt metin ekleyerek arama motorlarının görsellerinizin içeriğini anlamasına yardımcı olursunuz. Bu, özellikle görsel ağırlıklı bir web siteniz varsa önemlidir.

Erişilebilirliği artırır

Ekran okuyucular, görselleri görme engelli kullanıcılara açıklamak için alt metin kullanır. Bu, web sitenizin daha geniş bir kullanıcı yelpazesi için daha erişilebilir olmasına yardımcı olur.

Tıklama oranını artırır

Görselleriniz alternatif metinle uygun şekilde optimize edilmişse görsel arama sonuçlarında görünme olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu da trafiğin, gösterimlerin ve tıklama oranının artmasını sağlayabilir.

Etkili alternatif metin nasıl yazılır

Kısa tutun: Yukarıda da belirtildiği gibi, alt metin birkaç kelimeden uzun olmamalıdır. Anahtar kelimeleri akıllıca kullanın: İyi alt etiketler oluşturmak için anahtar kelime araştırması önemlidir. Çok fazla anahtar kelime içeren alt metin girmek daha düşük kaliteli içerikle sonuçlanacaktır.

Alakalı olun: Alt metnin görselle ve kullanıldığı bağlamla alakalı olduğundan emin olun.

Açıklayıcı olsun: Alt metnin amacı görseli doğru bir şekilde tanımlamaktır.

Alternatif metin neden önemlidir?

Erişilebilirlik için Alt metin, herkesin sitesinde uygulayabileceği en kolay erişilebilirlik önlemlerinden biridir. Görseller, internette bilgi paylaşmanın en etkili ve ilgi çekici yollarından bazılarıdır. Bu nedenle, çok sayıda görselin herkes tarafından anlaşılabildiğinden emin olmak, hem sitenizin kullanıcı deneyimini hem de içeriğinizin erişimini büyük ölçüde geliştirir. Ekran okuyucular ve arama motoru tarayıcıları, sayfanın yapısı ve içeriği hakkında bir fikir edinmek için sitenizin HTML kodunu okur. Ekran okuyucular bu bilgileri web sayfasına göz atan bir insana aktarırken, arama motorları sitenizin ne hakkında olduğunu ve nasıl performans gösterdiğini anlamak için bu bilgileri analiz eder. Arama motorları sürekli olarak algoritmalarını bir insan gibi arama yapacak şekilde eğitmeye çalışıyor ve artık bir sitenin kullanıcı deneyimini bir sıralama faktörü olarak değerlendiriyor.

20 yıllık tecrübemiz ile Beyaz Bulut Bilişim olarak gelişen ve yenilenen teknoloji, bilişim, bulut alanında “sınırsız beklentilere sorunsuz çözümler” sunmaktayız.

İletişim

Beyaz Bulut Bilişim Ltd.Şti.

Adres: Siyavuşpaşa Mah. Gülhatmi Sk. No:11 Bahçelievler – İstanbul

Email:
bilgi@beyazbulutbilisim.com

Telefon:
0 (532) 703 9886
0 (532) 517 2232

Microsoft Partner
Bizi takip edin!
Copyright @ 2019 Beyaz Bulut Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır.