PC ve Çevre birimleri

PC ve çevre birimleri nelerdir ve ne işe yararlar? Çevre birimleri, kullanıcı deneyiminizi büyük ölçüde arttıran bilgi işlemin önemli bir parçasıdır. Çevre birimleri, bilgisayarın içindeki veya dışındaki ana belleğe yardımcı bellek görevi gören aygıtların yanı sıra bilgisayarın dış dünyayla iletişim kurduğu bilgileri depolayan sistemlerdir. Çevre birimleri, CD’ler, DVD’ler ve disketler gibi fiziksel ortamlar olan bilgi taşıma aygıtları ile karıştırılmamalıdır.

Bilgisayarın fonksiyonel birimleri ve çevre birimleri seri (COM, USB…) ve paralel (LPT1, LPT2) buslar aracılığıyla haberleşir. PC ve çevre birimleri sistem veriyoluna bağlantısı doğrudan olan bileşenler içerir. Çevre birimlerini giriş birimleri, çıkış birimleri ve yardımcı yığın bellek birimleri olarak sınıflandırabiliriz. Giriş aygıtları, bilgisayara bilgi girilmesine izin veren aygıtlardır, en önemlileri şunlardır:

Tuş Takımı Çevre Birimi

Tuş takımı; her tuşun bir veya daha fazla karaktere, fonksiyona ya da komuta karşılık geldiği daktiloya benzer bir cihazdır. PC ve çevre birimleri çeşitlerinden olan klavyenin teknik özellikleri arasında, temel karakter ve sembollerin sayısı, dokunma hassasiyeti, tuş temaslarının türü (membran veya mekanik), ergonomi, ağırlık, taşınabilirlik, boyut, Manyetik şerit okuyucu gibi ekstra özellikler öne çıkar.

Klavye ve bilgisayar arasındaki arayüz, kızılötesi veya radyo frekansı sinyalleri kullanılarak kablolu veya kablosuz olabilir.

Fareler önceden serbestçe dönen ve düz bir yüzey üzerinde yuvarlanarak etkinleştirilen bir toptan oluşurdu. Mevcut günümüz fareleri, topu bir kızılötesi lazer veya diyot optik sistemi kullanır. Fareyi etkinleştirmek, konumunu imlecin ekrandaki konumuyla ilişkilendirir ve imlecin bir yüzey üzerinde hareket ederken farenin hareketlerini takip etmesini sağlar.

Dokunmaya duyarlı ekran, kişi ile dokunulan ekranın alanının koordinatlarını algılayabilen ekranlardır. Bu ekran türü, çalışmak için işaretçide elektriksel iletkenliğe ihtiyaç duyduğundan kapasitif veya dirençli olabilir.

Okuma Cihazı Çevre Birimi

Okuma cihazları, bilgisayara hızlı bir şekilde hata riskini azaltmak gerektiğinde ve büyük miktarda bilgi sağlamak için kullanılan klavyeye alternatiflerdir.

PC ve çevre birimleri çeşitlerinden olan tarayıcı, optik karakter tanıma (OCR) programı ile işlenmiş ve orijinal metni en yaygın metin düzenleyici formatında oluşturulmuş fotoğrafları veya basılı belgeleri görüntülemeyi sağlayan cihazlardır.

Manyetik şerit dedektörü, bilgileri makine tarafından okunabilen bir manyetik şerit üzerine kaydetmek ve kodlamak için elektromanyetik sinyaller kullanır. Uçak biletleri, kredi kartları, sağlık kartları ve daha fazlası gibi çok sayıda günlük nesnede bulunurlar.

Akıllı kart okuyucu, akıllı kartların boyutu kredi kartlarına benzer, ancak bir elektronik devre ve manyetik bir şeritten çok daha fazla veri depolayabilen küçük bir bellek içerir.

Sinyal ve Barkod Okuyucu Çevre Birimleri

Sinyal ve barkod okuyucular, barkodların veya önceden tanımlanmış sinyallerin okunmasını sağlar. Tüm süpermarketlerin kasalarında bulabileceğiniz tipik okuyuculardır.

Sensörler, sıcaklık, basınç, nem vb. endüstride, tıbbi cihazlarda, laboratuvarlarda yaygın olarak kullanılanlar gibi fiziksel özelliklerin ölçümlerini almak için oluşturulan elektronik cihazlardır. Bunlar arasında güvenlik ve geçiş kontrol uygulamaları için kullanılan ve bazı fizyolojik özelliklere ilişkin bilgileri kişisel tanımlama aracı olarak kullanan biyometrik sistemler öne çıkar.

PC ve çevre birimleri çeşitlerinden olan monitör veya ekran, üzerine sinematografik veya fotoğrafik görüntülerin yansıtıldığı, tekstil veya plastik malzemeden yapılmış beyaz, düz ve pürüzsüz bir yüzeydir. Aşağıdakiler de dahil çeşitli teknolojiler ve özellikler kullanır;

  • Katot Işın Tüpü (CRT),
  • Sıvı kristal (LCD: sıvı kristal ekran),
  • Plazma

Hepsinin ortak noktası görüntünün sürekli olmaması, görüntünün piksel adı verilen birçok noktadan oluşmasıdır. Bu pikseller, düzenli bir piksel dizisi oluşturmak için birlikte gruplandırılır. Bir ekranın çözünürlüğü, bir ekranın sahip olduğu piksel sayısıdır ve boyutundan bağımsız bir değerdir. İyi bir bilgisayar seçerken önemli çevre birimlerinden bir diğeridir.

Pc ve çevre birimleri hakkında sistemlerinize en uygun işlem süreçlerini sağlayabilmek için Beyaz Bulut Bilişim olarak firmamız bünyesinde görev alan uzmanlardan detaylı bilgi edinebilirsiniz. Uzun yıllardır bilişim sektöründe elde etmiş olduğumuz birikimlerden faydalanabilmek için bizleri arayabilirsiniz. 

20 yıllık tecrübemiz ile Beyaz Bulut Bilişim olarak gelişen ve yenilenen teknoloji, bilişim, bulut alanında “sınırsız beklentilere sorunsuz çözümler” sunmaktayız.

İletişim

Beyaz Bulut Bilişim Ltd.Şti.

Adres: Siyavuşpaşa Mah. Gülhatmi Sk. No:11 Bahçelievler – İstanbul

Email:
bilgi@beyazbulutbilisim.com

Telefon:
0 (532) 703 9886
0 (532) 517 2232

Microsoft Partner
Bizi takip edin!
Copyright @ 2019 Beyaz Bulut Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır.