SEO

Arama, insanların çevrimiçi içerik keşfetmelerinin başlıca yollarından biri olduğundan, daha yüksek arama motoru sıralamaları bir web sitesine gelen trafiğin artmasını sağlayabilir. Google ve diğer arama motorlarında, sonuç sayfasında genellikle sayfanın en üstünde ücretli reklamlar yer alır, ardından normal sonuçlar veya arama pazarlamacılarının “organik arama sonuçları” dediği sonuçlar gelir. Kullanıcıların web’de gezinmesini sağlar. Arama sonuçları sıralı bir liste halinde sunulur ve bir site bu listede ne kadar yükseğe çıkabilirse, site o kadar fazla trafik alma eğiliminde olacaktır. Örneğin, tipik bir arama sorgusu için sonuç 1, bu sorgu için toplam trafiğin %40-60’ını alırken, sonuç 2 ve 3 çok daha az trafik alacaktır. Kullanıcıların yalnızca %2-3’ü arama sonuçlarının ilk sayfa dışındaki sayfaları tıklar. Bu nedenle, arama motoru sıralamalarında küçük bir iyileşme bile bir web sitesinin daha fazla trafik ve potansiyel olarak iş almasına neden olabilir.

SEO nasıl çalışır

Google gibi arama motorları bir algoritma veya kurallar dizisi kullanır. Bu algoritmalar son derece karmaşık hale gelmiştir .

Ölçümleri Şu Şekildedir.

Bağlantılar – Diğer web sitelerinden alınan bağlantılar, bir sitenin Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamasının belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Bunun nedeni, bir bağlantının diğer web siteleri tarafından bir kalite oyu olarak görülebilmesidir, çünkü web sitesi sahiplerinin diğer düşük kaliteli web sitelerine bağlantı vermeleri pek olası değildir. Diğer birçok siteden bağlantı alan siteler, özellikle de kendilerine bağlantı veren sitelerin kendileri otoriter ise, arama motorlarının gözünde otorite (Google’da “PageRank” olarak adlandırılır) kazanır.

İçerik – Bağlantılara bakmanın yanı sıra, kullanıcılarının aradığı anahtar kelimeleri hedefleyen içerik oluşturma diğer ölçümlerden biridir.

Sayfa Yapısı – SEO’nun üçüncü temel unsuru sayfa yapısıdır. Başlığa, URL’ye ve sayfa başlıklarına ilgili anahtar kelimeleri eklemek ve bir sitenin taranabilir olmasını sağlamak kaliteli bir seo için yapılması gerekenlerdendir.

Arama Motoru Optimizasyon Teknikleri

Anahtar Kelimeler: Google Arama ve diğer arama motorlarında kullanıcılar tarafından kullanılan terimlerin belirlenmesi, optimize edilebilecek mevcut içerik ve oluşturulabilecek yeni içerik hakkında bilgi sağlar.

İçerik Pazarlama: Potansiyel anahtar kelimeleri belirledikten sonra içerik pazarlaması devreye girer. Google ve diğer arama motorları yüksek kaliteli içeriğe öncelik çok önem vermektedirler. İyi içeriğin sosyal medyada paylaşılma ve bağlantı çekme şansı da daha yüksektir.

Link Oluşturma – Harici web sitelerinden gelen linkler “backlink” olarak adlandırılır.Google ve diğer büyük arama motorlarında ana sıralama faktörlerinden biri olduğundan, yüksek kalitede backlink almak sahip oldukları ana kaldıraçlardan biridir.

Sayfadışı bağlantılar gibi sayfa dışı faktörlerin yanı sıra, gerçek sayfa yapısını iyileştirmenin büyük SEO faydaları olabilir.Sayfa URL’sinin anahtar kelimeler içerecek şekilde optimize edilmesi, sayfa başlık etiketinin ilgili arama terimlerini kullanacak şekilde güncellenmesi ve resimleri tanımlamak için alt niteliğinin kullanılması yer alır. Bir sayfanın meta etiketlerinin (açıklama meta etiketi gibi) güncellenmesi de yardımcı olabilir.Bu etiketler arama sıralamalarını doğrudan etkilemez, ancak SERP’lerden tıklama oranınızı artırabilir.

Web Sitesi Mimarisi Optimizasyonu SEO da iç ve dış bağlantılar sıralamanın optimize edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu nedenle, bir arama motoru optimizatörü, bir sayfanın belirli terimlerle alaka düzeyini artırmak için anahtar sayfaların bağlantılı olmasını ve bu bağlantılarda ilgili bağlantı metinlerinin kullanılmasını sağlayarak bir sitenin SEO’sunu geliştirebilir. XML site haritası oluşturmak da arama motorlarının sitedeki tüm sayfaları keşfetmesine ve taramasına yardımcı olmak için büyük sayfalar için iyi bir yol olabilir.

Anlamsal işaretleme SEO uzmanları tarafından kullanılan bir başka SEO stratejisi de bir web sitesinin anlamsal işaretlemesini optimize etmektir. Anlamsal işaretleme bir sayfadaki içeriğin anlamını tanımlamak için kullanılır. Snippet’ler arama sıralamalarını yüksek oranda etkilemez, ancak arama TO’sunu iyileştirerek organik trafiğin artmasını sağlayabilir.

SEO bize genellikle ürün veya hizmet kategoriniz için Google’da arama yapıldığında web sitenizin bulunmasını sağlamaya yönelik bir strateji demeyi tercih ediyorum. Ancak bu, disiplini biraz basitleştiriyor. Arama motorları ayrıca sitenizin SERP’lerindeki sıralamasını belirlemek için site yapısına ve tasarımına, ziyaretçi davranışına ve site dışındaki diğer dış faktörlere de bakar.

SEO’yu kullanmanızın bir başka önemli nedeni daha vardır: Bu strateji, markanızı satın alma yolculuğu boyunca konumlandırmanıza fiilen yardımcı olur. Buna karşılık SEO, pazarlama stratejilerinizin yeni satın alma davranışıyla eşleşmesini sağlayabilir.

20 yıllık tecrübemiz ile Beyaz Bulut Bilişim olarak gelişen ve yenilenen teknoloji, bilişim, bulut alanında “sınırsız beklentilere sorunsuz çözümler” sunmaktayız.

İletişim

Beyaz Bulut Bilişim Ltd.Şti.

Adres: Siyavuşpaşa Mah. Gülhatmi Sk. No:11 Bahçelievler – İstanbul

Email:
bilgi@beyazbulutbilisim.com

Telefon:
0 (532) 703 9886
0 (532) 517 2232

Microsoft Partner
Bizi takip edin!
Copyright @ 2019 Beyaz Bulut Bilişim. Tüm Hakları Saklıdır.